|  | 

Ekonomia

Pokrycie depozytow

rp_ekonomia26.jpgRządowe gwarancje pokrycia depozytów mogą przerwać run na banki i panikę bankową oraz – chroniąc interesy depozytariuszy – przełamać obawy przed powierzaniem oszczędności bankom. Jedną z form zabezpieczeń oferowanych przez rząd jest ubezpieczenie depozytów, jakie w Stanach Zjednoczonych stanowią gwarancje Federalnej Korporacji Ubezpieczania Depozytów (FDIC) wypłacenia depozytariuszom banku równowartości ich lokat do wartości pierwszych 100000 dol. zdeponowanych, niezależnie od dalszej sytuacji banku. Mając pełne ubezpieczenie wkładów depozytariusze nie muszą spieszyć się do banku ze zleceniem wypłaty – nawet jeśli obawiają się o stabilność banku – ponieważ ich lokaty zawsze będą warte 100 centów za dolara. W latach 1930-1933, które Bezpośrednio poprzedzały powołanie FDIC, liczba upadających banków sięgała średnio 2000 rocznie. Po ustanowieniu FDIC w 1934 r. liczba ta spadła poniżej 15 instytucji rocznie i utrzymywała się na tym poziomie aż do 1981 r. FDIC stosuje wobec upadających banków dwie podstawowe metody. Pierw-sza, nazywana metodą wypłaty (payoff), polega na tym że FDIC pozwala na upadek banku, po czym (ze środków pochodzących ze składek ubezpieczeniowych opłacanych przez banki, które wykupiły ubezpieczenie w FDIC) spłaca jego lokaty do limitu ubezpieczenia, czyli 100000 dol. Po przeprowadzeniu likwidacji banku, FDIC zawiadamia pozostałych wierzycieli banku i wypłaca im ich udziały z przychodów uzyskanych ze sprzedaży aktywów banku.

Pozostałe artykuły o gospodarce oraz biznesie:

pokrycie-depozytow

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja

    Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja

    Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja Coraz trudniejsza jest sytuacja na rynkach finansowych zjednoczonej europy, coraz więcej budzą wątpliwości działania naprawcze Brukseli. A skoro tak źle jest w Grecji, Włoszech czy Irlandii to jak dobrze może być w naszym kraju. Rykoszety biją nas nie gorzej niż strzały bezpośrednie i trudno się dziwić, że zmieniają

  • Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie

    Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie

    Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie Trudno jest żyć bez kredytu, a tak właśnie większość Polaków ostatnio robi. Oczywiście nie z własnej woli, ponieważ takie decyzje jakiś czas temu podjęły banki. To banki znacznie zaostrzyły warunki kredytowe, to banki podniosły prowizje i marże i to w bankach zwykły kredyt gotówkowy urasta do miary największego problemu kredytobiorcy.