|  | 

Ekonomia

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to newralgiczny i najczęściej rozstrzygający etap procesu rekrutacyjnego. Słusznie porównywana do egzaminu – są pytania i odpowiedzi, jest ocena i stres. Obowiązuje też zasada: im lepsze przygotowanie, tym lepszy wynik. Nie opłaca się bagatelizować tego momentu, ponieważ stanowi on niepowtarzalną okazję na przedstawienie się w jak najlepszym świetle.
Strona merytoryczna

Przygotowania do Interview obejmują wiele płaszczyzn. Przede wszystkim trzeba zdobyć jak najwięcej informacji na temat danej firmy i branży, w której funkcjonuje. Warto dokładnie przeanalizować ofertę pracy pod kątem obowiązków i wymagań, a następnie interviewodpowiedzieć sobie na kilka pytań, które najprawdopodobniej padną podczas rozmowy, na przykład: dlaczego chcemy pracować w tej właśnie firmie i co zyska pracodawca, zatrudniając właśnie nas, za co cenimy nasz zawód, a czego w nim nie lubimy. Odpowiedzi najlepiej spisać na kartce – w stresie możemy zapomnieć, co chcieliśmy powiedzieć. Należy jednak mówić w sposób naturalny, nie tak, jakbyśmy klepali z pamięci wyuczoną formułkę. Pracodawcy chętnie sięgają po, opracowany przez psychologów i mający zdemaskować aplikanta, system wspomagania rekrutacji. Możemy zostać poproszeni o wypełnienie specjalnego testu, ale zwykle osoba rekrutująca sama zadaje kilka typowych pytań z tak zwanym drugim dnem. Mogą to być pytania podchwytliwe, sugerujące, a nawet krępujące. Na większość z nich lepiej nie odpowiadać wprost, niektóre dobrze jest zbyć żartem (ludzie z poczuciem humoru są bardziej lubiani i postrzegani jako zaradni, efektywni i błyskotliwi) – wszystkie mają zwykle na celu sprawdzenie, jak kandydat reaguje na stres, czy da się zbić z tropu i wyprowadzić z równowagi. Grunt to opanowanie!
Prezencja i mowa ciała

Pierwsze wrażenie i ogólne zachowanie kandydata jest co najmniej tak samo ważne jak merytoryczna strona rozmowy. Strój musi być stonowany i klasyczny – niedopuszczalne są krzykliwe kolory, krótkie spódniczki, duże dekolty czy sandały. Nie warto jednak chować się w czerń – wygląd szarej myszki sugeruje brak pewności siebie. Zdaniem ekspertów kolorem, który wzbudza zaufanie jest błękit, warto zaopatrzyć się więc w bluzkę tego koloru. Druga sprawa to środki niewerbalne, nad którymi musimy mieć absolutną kontrolę. Unikaj postawy zamkniętej (ręce skrzyżowane na klatce piersiowej), świadczy ona o braku komunikatywności, a to zdyskwalifikuje Cię w oczach większości pracodawców. Nogi trzymaj złączone (założenie nogi na nogę oznacza zbytnie wyluzowanie), a ręce oprzyj na stole – ten stosowany przez polityków trik sugeruje dobre intencje. Pamiętaj też o uśmiechu i kontakcie wzrokowym – świadczy on o szczerości i zainteresowaniu rozmówcą.

Po każdym odbytym spotkaniu rekrutacyjnym warto sporządzić coś na kształt sprawozdania na własny użytek – zapiszmy, co sprawiło nam kłopot, zanalizujmy zwłaszcza ewentualne błędy i potknięcia i wyciągnijmy wnioski na przyszłość. Im więcej takich rozmów przejdziemy, tym lepiej będziemy zahartowani i tym lepsze będziemy osiągać rezultaty. Możemy też wysłać pracodawcy e-mail z podziękowaniem za poświęcony czas.

Pozostałe artykuły o gospodarce oraz biznesie:

przygotowanie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja

    Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja

    Zmieniaja sie nasze plany kredyty plany rekomendacja Coraz trudniejsza jest sytuacja na rynkach finansowych zjednoczonej europy, coraz więcej budzą wątpliwości działania naprawcze Brukseli. A skoro tak źle jest w Grecji, Włoszech czy Irlandii to jak dobrze może być w naszym kraju. Rykoszety biją nas nie gorzej niż strzały bezpośrednie i trudno się dziwić, że zmieniają

  • Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie

    Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie

    Zbyt duży wybór? kredyty mieszkanie Trudno jest żyć bez kredytu, a tak właśnie większość Polaków ostatnio robi. Oczywiście nie z własnej woli, ponieważ takie decyzje jakiś czas temu podjęły banki. To banki znacznie zaostrzyły warunki kredytowe, to banki podniosły prowizje i marże i to w bankach zwykły kredyt gotówkowy urasta do miary największego problemu kredytobiorcy.